Naujienos

Aktorė A. Preidytė: virtualūs poezijos skaitymai „Skliauto akmuo“

2020 12 09

Gruodžio 10 d. 14 val. Panevėžio apskrities Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešoji biblioteka kviečia į virtualius poezijos skaitymus „Skliauto akmuo“. Panevėžio Juozo Miltinio dramos teatro aktorė Asta Preidytė skaitys Jono Meko ir Onės Baliukonės poeziją. Tiesioginę transliaciją, o vėliau ir renginio įrašą, galite stebėti bibliotekos „YouTube“ kanale.

Du iškilūs poetai – Jonas Mekas ir Onė Baliukonytė. Skirtinga jų poezija, sudėtinga būtų surasti sąlyčio taškų jų biografijose, tačiau abu tarsi vienija tai, kad jų kūryba yra labai aukštos prabos. Abu kūrėjai buvo įvertinti pačiu svariausiu apdovanojimu Lietuvoje – Nacionaline kultūros ir meno premija.

Astos Preidytės kūryba teatro scenoje buvo įvertinta apdovanojimu, apie kurį svajoja visi teatralai, – Auksiniu scenos kryžiumi, kurį aktorė pelnė už Margaritos vaidmenį to paties pavadinimo Maros Zalytės pjesėje (rež. Albinas Kėleris).

Ji sukūrė visa plejadą įsimintinų vaidmenų žymių režisierių J. Dautarto, S. Varno, G. Padegimo, G. Gabrėno, D. Kazlausko, A. Pociūno, R. Atkočiūno, L. M. Zaikausko, J. Glombo, A. Enukidzės  spektakliuose. Pati aktorė nežino savo vaidmenų skaičiaus, tačiau yra tie, kurie patys mylimiausi, kurie visad šalia. Jų sąrašas irgi būtų ilgokas. Iš pastarųjų metų pirmiausia pamini ponią Beiker – L.Gershe  „Laisvi drugeliai“, Iriną Nikolajevną Arkadiną – A. Čechovas  „Žuvėdra“ (abiejų spektaklių rež. D. Kazlauskas), net du vaidmenis viename naujausių pastatymų teatre – V. Šukšino  „Pašnekesiai mėnesėtą naktį“ (rež. K. Siaurusaitytė). Neseniai A. Preidytė debiutavo režisūroje – į sceną perkėlė rumunų autoriaus L. Baleanu pjesę  „Kastingas. Kastingas. Kastingas“ ir joje suvaidino pagrindinį vaidmenį.

Kai viename renginyje susitinkame su tokiais iškiliais kūrėjais, tikimasi gauti peno ir protui, ir sielai. Aktorė žada skaityti ne tik poeziją, bet ir kalbėti apie pačius autorius, įdomius jų gyvenimo faktus, nuveiktus darbus.

„Pristatyti tokias asmenybes yra garbė. Jauti, kokios vertybės yra šalia: didžiulė asmenybė Jonas Mekas ir originali poetė Onė Baliukonė, abu jie – tikri žodžio korifėjai. Kai skaitai jų kūrybą, tarsi kontaktuoji su pačiais autoriais. Tiesa, per tokį trumpą renginio laiką tiesiog neįmanoma pristatyti tokių didžių asmenybių, tačiau bandai prisiliesti, išsakyti , kas pačiai atrodo svarbiausia“, – sako aktorė A. Preidytė.

Daugiau skaitykite čia