Naujienos

Iškeliavo Juozo Miltinio dramos teatro legenda aktorius Algirdas Paulavičius

2020 11 23

Šiandien Juozo Miltinio dramos teatro bendruomenę sukrėtė skaudi žinia – netekome Algirdo Paulavičiaus – užburiančios charizmos ir išskirtinio talento aktoriaus, dosnios širdies ir linksmo būdo kolegos.

Algirdas Paulavičius gimė 1943 metais Vilniuje, tačiau, kaip pats yra pasakojęs, karo metu močiutė jį ant prekinio traukinio stogo atgabenusi į Kėdainius, kur būsimas aktorius ir gavęs dokumentus. Nors A. Paulavičiaus jaunystės metais traukos centras buvo Kaunas, paskatintas aktorės Gražinos Urbonavičiūtės, jis atvyko laikyti egzaminų į Miltinio studiją – taip ir liko Panevėžyje visam laikui. Ne viename interviu aktorius yra minėjęs, kad „Pergalės“ žurnale pamatytas Miltinio portretas jį nuteikęs nekaip („Pamaniau, kad gyvenime nenorėčiau su tokiu tipu turėti reikalų“), o atvykęs į Panevėžį net nežinojęs, kur yra teatras. Tačiau labai greitai A. Paulavičius tapo viena svarbiausių nepaprastu reiklumu pasižymėjusio Juozo Miltinio atramų ir reikšmingai prisidėjo prie Panevėžio dramos teatro suklestėjimo. Pasakojama, kad fiziškai tvirtas, lankstus, ištvermingas ir sykiu labai apsiskaitęs, intelektualus A. Paulavičius įkūnijo J. Miltinio aktoriaus kaip akrobato ir filosofo idealą. Apie savo profesiją aktorius yra sakęs: „Aktorius – gvardijos eilinis. Jo generolas – režisierius. Kartais besąlygiškai privalai jam paklusti, priimti jo požiūrį, įsivaizdavimą, taisykles.“

Algirdas Paulavičius, kurio kūrybinėje biografijoje – virš 100 vaidmenų, sukūrė įsimintinus personažus tokiuose spektakliuose kaip P. Beaumarchais „Sevilijos kirpėjas“ (rež. J. Miltinis), A. Strindbergo „Mirties šokis“ (rež. J. Miltinis) , R. Brandury‘o „Pienių vynas“ (rež. D. Banionis), Sofoklio „Edipas karalius“ (rež. J. Miltinis), M. Zalytės „Žemės mokestis“ (rež. A. Keleris), N. Gogolio „Vedybos“ (rež. R. Atkočiūnas). Aktorius taip pat vaidino kine: sukūrė vaidmenis filmuose „Turtuolis, vargšas...“ (rež. A. Žebriūnas), „Skrydis per Atlantą“ (rež. R. Vabalas), „Savaitgalis pragare“ (rež. V. Žalakevičius), „Tadas Blinda“ (rež. D. Ulvydas) ir daugelyje kitų.

Vienas paskutiniųjų jo darbų teatre – puikiai įvertintas ir apdovanojimų pelnęs Juozo Hananos vaidmuo spektaklyje G. Grekovo „Hanana, kelkis ir eik“ (rež. A. Atkočiūnas).

2013 m. Algirdas Paulavičius buvo išrinktas labiausiai nusipelniusiu panevėžiečiu kultūros srityje – už indėlį į Panevėžio teatro meno kultūrą, visos Lietuvos teatro simboliais tapusius vaidmenis bei miesto garsinimą.

Juozo Miltinio dramos teatras gedi kartu su Algirdo Paulavičiaus artimaisiais ir visa Lietuvos kultūros bendruomene.

Juozo Miltinio dramos teatro inf.