Naujienos

Neeiliniai svečiai iš Norvegijos – Juozo Miltinio dramos teatre

2022 03 25

Vienas ryškiausių norvegų kilmės choreografų Jo Strømgrenas atvyksta turui po Lietuvą. Vienintelį kartą, balandžio 5 dieną, šiuolaikinio šokio spektaklį „Made in Oslo“ bus galima išvysti ir Panevėžyje – Juozo Miltinio dramos teatre, rašoma teatro pranešime žiniasklaidai.

Iki šiol Lietuvoje choreografo darbai buvo rodomi tik šokio festivalių metu, kol 2018 m. Lietuvos nacionaliniame dramos teatre jis sukūrė spektaklį „Durys“, pelniusį net keturis „Auksinių scenos kryžių“ apdovanojimus.

Jo Strømgreno kūrybinis spektras itin platus: įgijęs klasikinio baleto šokėjo išsilavinimą, menininkas pasuko į šiuolaikinio šokio sritį, tačiau dėl traumos pasirinko choreografo darbą. Vėliau į kūrybinį lauką įtraukė ir teatro režisūrą. Menininko braižas savyje talpina tiek teatro, tiek šokio elementų, tad ir jo pristatomus darbus vertina įvairaus scenos meno mėgėjai.

Į Lietuvą atvykstančio kūrėjo šokio kompanija – „Jo Strømgren Kompani“ (JSK) buvo įkurta 1998 metais, nuo to laiko ji išaugo į vieną sėkmingiausių nepriklausomų grupių Skandinavijoje. Kompanija apkeliavo daugiau nei 60 šalių, spektaklius rodydama tiek nacionaliniuose teatruose, tiek nedidelėse alternatyviose vietose visame pasaulyje.

„Jo Strømgren Kompani“ stiliui būdingas savitas šokio ir teatro derinys, ryškus humoras, derinamas su socialinės tematikos atspalviais. Nepriklausomai nuo kūrinio formos ar žanro, kompanijos kuriami pasirodymai visuomet aktualūs bet kurios šalies kontekstui.

Šio turo metu pristatomame spektaklyje „Jo Strømgren Kompani“ priėmė iššūkį pasauliui atskleisti norvegiškos kultūros realybę ir jos žavesį. Tikslui įgyvendinti buvo atrinkti trys Oslo šokio ansambliui (Oslo Dance Ensemble) kurti choreografo darbai: KVART (2007), RING („Žiedas“, 2014) ir GONE („Dingę“, 2015). Atskirus šokio spektaklius Jo Strømgrenas pavertė vienu, trijų dalių kūriniu, kiekvienoje iš jų išlaikant atskiras temas ir stilius.

Pasak choreografo, „Made in Oslo“ stiprybė slypi temų ir judesių bendrume. Šiame šokio spektaklyje galime sau leisti nuklysti į abstrakcijas, čia sumenksta interpretacijos ar diskusijos svarba, užleisdama vietą grynam potyrio malonumui. Lietuvoje kūrėjas pristatys ne taip dažnai sutinkamą, tačiau „Jo Strømgren Kompani“ išbandomą naują, energingo šiuolaikinio šokio stilių.

Beje, šios gastrolės tampa ir nedidele užuomina ateičiai: Panevėžyje choreografo J. Strømgreno sulauksime ir 2023 metais, kuomet Juozo Miltinio dramos teatre menininkas statys naują spektaklį. Žadama, jog čia bus galima išvysti Lietuvos scenoje praktiškai neegzistuojantį fizinį teatrą, jungiantį šiuolaikinio šokio ir dramos išraiškas.