Naujienos

Premjera „Laukys“: apie vienišumą, mirtį ir nuolatinį laukimą

2022 10 10

Juozo Miltinio dramos teatras sezoną pradeda režisierės Olgos Lapinos premjera „Laukys“ pagal dramaturgo Mindaugo Nastaravičiaus pjesę. Didžiojoje teatro scenoje žiūrovai spektaklį išvys spalio 28–29 dienomis, rašoma teatro pranešime žiniasklaidai.

Pasak kūrėjų, pirmuoju šios istorijos šaltiniu tapo prekybos centre perskaitytas skelbimas. Jame buvo surašyti keliasdešimties žmonių vardai, pavardės, jų gimimo ir mirties datos. Šalia – kvietimas atsiliepti artimuosius, kurie galėtų atsiimti urną ir ją palaidoti.

Kasmet Vilniaus savivaldybė ir laidojimo paslaugas teikiančios įmonės organizuoja apie šimto vienišų žmonių laidotuves, Panevėžyje tokių atvejų – iki dešimties per metus. Tai ligoninėse, savo namuose ar gatvėje mirę žmonės, kurių artimieji juos palaidoti atsisako, arba, dėl nutrūkusių santykių, apie mirtį sužino vėliau, pavyzdžiui, grįžę iš emigracijos ar kalėjimo.

Dažnai šių mirusiųjų niekas nepasigenda, jų neieško, atvirkščiai – policija ir savivaldybių darbuotojai bando surasti artimuosius ir jiems pranešti apie mirties faktą, prašant mirusįjį palaidoti – arba neranda, arba išgirsta atsisakymo priežastį.

„Pasitaiko atvejų, kai policijai nepavyksta nustatyti žmogaus tapatybės, dėl jo mirties niekas nesikreipia, tad po kurio laiko kapinėse atsiranda lentelė su užrašu – „Nežinomo žmogaus kapas“. Vieniši ir neatpažinti žmonės Panevėžyje laidojami Šilaičių civilinėse kapinėse, Vilniuje – Karveliškių kapinėse. Kasmet be artimųjų čia palaidojami ir keli kūdikiai, dar neturėję vardo, tik pavardę“, – pasakoja M. Nastaravičius.

Tačiau režisierė O.Lapina akcentuoja, kad „Laukys“ nėra socialinis ar dokumentinis spektaklis, jame nepasakojama jokio konkretaus žmogaus istorija. „Vienišų žmonių laidotuvės čia suvokiamos kaip kultūrinė ir filosofinė tema, kaip klausimas gyviesiems. Tai meninis bandymas nedramatizuojant, niekieno neteisiant ir neieškant vienareikšmiškų atsakymų mąstyti apie vienišumą, mirtį ir nuolatinį laukimą kaip kiekvieno iš mūsų temą“, – sako O. Lapina.

Šiuo metu Danijoje gyvenanti viena ryškiausių savo kartos režisierių pastaraisiais metais aktyviai dalyvauja ir akademinėje veikloje, dėsto studentams Lietuvoje ir užsienyje, yra įgijusi meno daktaro laipsnį Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje. Anksčiau O. Lapinos Lietuvoje režisuoti darbai nekart apdovanoti „Auksiniu scenos kryžiumi“.

Spektaklį „Laukys“ taip pat kuria scenografijos, kostiumų ir šviesų dailininkė Renata Valčik, choreografė Agnietė Lisičkinaitė, kompozitorius Tomoo Nagai, vaizdo projekcijų autorius Dinas Marcinkevičius, šviesų dailininkės asistentas Paulius Jakubėnas, režisieriaus asistentė Sandra Juzėnienė. Spektaklyje vaidina Ieva Brikė, Kamilė Galkutė, Dainius Jankauskas, Albinas Kėleris, Rokas Pijus Misiūnas, Mantas Pauliukonis, Urtė Povilauskaitė, Jolita Skukauskaitė, Joris Zaliauskas.