Naujienos

„Sirenų`22“ Lietuvos teatro vitrina: eksperimentai, jauno žmogaus žvilgsnis ir meistrų darbai

2022 06 10

Vilniaus tarptautiniame teatro festivalyje „Sirenos“ nuo 2004 m. vykstanti Lietuvos teatro vitrina šiais metais atsinaujino: pirmą kartą festivalyje ši programa bus konkursinė, o svarią patirtį turintys užsienio teatro ekspertai, sudarantys vertinimo komisiją, skirs prizus įsimintiniausiems spektakliams ar kūrėjams, rašoma organizatorių pranešime žiniasklaidai.

Programa, kurią kasmet sudaro nepriklausomi vitrinos kuratoriai, siekia išskirti įdomiausius festivalio viziją atitinkančius pastarojo sezono spektaklius, ir atkreipti į juos tiek užsienio ekspertų, tiek Lietuvos žiūrovų dėmesį. Šiųmetėje vitrinoje – vienuolika spektaklių, kuriuos atrinko teatrologės Ramunė Balevičiūtė ir Vlada Kalpokaitė.

Lietuvos teatro vitrina šiemet vyks rugsėjo 22–25 dienomis, o spektakliai bus rodomi ne tik Vilniuje, kaip įprasta, bet viena diena bus skirta ir spektakliams Kaune, kur svečiams bus suteikta galimybė aplankyti ir „Kaunas – Europos kultūros sostinė“ programos dalį.

Teatro vitrinos – tai paplitęs renginys tarptautinėje teatro festivalių rinkoje; į jas atvyksta tarptautines teatrų programas festivaliams ir scenoms sudarantys prodiuseriai, kurių tikslas – per trumpą laiką pamatyti kuo daugiau konkrečios šalies spektaklių ir pastebėti kylančius talentus arba kviestis naujus žinomų kūrėjų darbus. Tad vitriną sudarantys kuratoriai prioritetą skiria tam, kas novatoriška, aktualu, o tuo pačiu – spektakliams, kurie turi potencialo keliauti į kitas šalis ir kurių temų laukas nėra lokalus. Šiemet visi vienuolika atrinktų spektaklių dalyvaus konkurse. Tarptautinė žiuri skirs tris apdovanojimus – jai pačiai paliekama teisė pasirinkti, už kokius nuopelnus.

„Konkurso idėja kilo ne dėl to, kad jaustume konkursų stoką teatre. Tai daugiau lėmė noras sužinoti, ką apie mūsų teatrą galvoja ir kaip jį vertina didžiulę patirtį ir akiratį turintys teatro ekspertai – prodiuseriai, teatrologai, festivalių ir teatrų vadovai. Neretai girdime, kad Lietuvos teatras neva jau atgyveno savo „aukso amžių“, bet sužinokime, kaip jį mato užsienio profesionalai“, – sako festivalio meno vadovė Kristina Savickienė.

Žiuri komisiją pirmajam konkursui sudaro sudaro 5 asmenys: Mojca Jug (Slovėnijos „Bunker“ scenos menų centro programos kuratorė), Luisa Hedo („Madrido rudens“ festivalio programos kuratorė, Ispanija), Pierre Thys (Valonijos nacionalinio teatro Briuselyje vadovas, Belgija), Didier Juillard (Odeono teatro Paryžiuje meno programos kuratorius, Prancūzija) ir Iliana Dimadi („Onassis Stegi“ ir „Future Now“ festivalių kuratorė, teatrologė, Graikija).

Be ekspertų komisijos apdovanojimų, bus skirtas ir žiūrovų prizas, Lietuvos teatro vitrinos žiūrovai „Sirenų“ metu turės galimybę išrinkti savo spektaklį-favoritą, kuris kartu su komisijos išrinktaisiais, rugsėjo 26 d. bus apdovanotas specialiai tam surengtoje ceremonijoje.

„Sirenų`22“ Lietuvos teatro vitrinos programoje, kurią sudarė teatrologės Ramunė Balevičiūtė ir Vlada Kalpokaitė, bus parodyta 11 kūrinių: dauguma jų – nedidelio formato, įsimintinas patirtis kuriantys darbai, atskleidžiantys ne tik naujas teatro kryptis, bet ir ieškantys kitokių kūrybos formų, drįstantys žengti į nesaugias teritorijas. Pasak programos sudarytojų, vienas iš svarbiausių šios vitrinos formavimo siekinių buvo pristatyti jaunus Lietuvos teatro kūrėjus – režisierius ir aktorius, pasiūlyti žiūrovams ir užsienio ekspertams patirti nuotykį, atradimo džiaugsmą, matyti savo kūrybinės kalbos ieškančius bendraminčius.

Taip pat čia atsiras erdvės diskusijoms, progų apmąstyti ne tik estetinius, bet ir socialinius, politinius sergančio, kariaujančio ir dažnai neteisingo pasaulio aspektus, į kuriuos Lietuvos teatras vienaip ar kitaip reaguoja. Formuodamos vitrinos programą iš pastaraisiais metais sukurtų spektaklių, kuratorės daugiausia dėmesio kreipė į jauną teatrą ir stengėsi atskleisti jaunų menininkų, kurie pradeda formuoti naująją Lietuvos teatro tapatybę, kūrybos įvairiakryptiškumą.

Įsimintinas patirtis kuriantys eksperimentiniai darbai

Lietuvos teatro vitrina „Sirenose“ startuos su Vilniaus miesto šokio teatro „Low Air“ spektakliu „Me two / Savoj krūvoj“ (idėjos autorė, choreografė – Airida Gudaitė). Tai – bendras „Low Air“ mokyklos mokinių ir trupės choreografų spektaklis apie paauglių pasaulį, kalbantis jų kalba. Kūrinys, kuriame darniai dera meninė ir edukacinė plotmės, yra vienas įdomiausių pastarojo meto Lietuvos scenos meno kūrinių, skirtų jaunajai auditorijai.

Nauberto Jasinsko įvietinto teatro patirtis „Kaip visur, kaip visi“ (Valstybinis jaunimo teatras) kvies paklaidžioti po (ne)pažįstamą Užupį. Šis spektaklis-pasivaikščiojimas – tai nostalgija ir humoru persmelktas kvietimas pažvelgti į reiškinį, kada patrauklios investicijų perspektyvos pakeičia rajono statusą į prestižinį, o senieji gyventojai išstumiami.

Kitokią jausminę patirtį pasiūlys tarpdisciplininio meno kūrėjo, kompozitoriaus Arturo Bumšteino režisuotas vokalinis performansas „Big Pharma“ (Juozo Miltinio dramos teatras). Kaip ir kiti A. Bumšteino kūriniai, šis performansas tampa tarytum hipnozės seansu, įsiskverbiančiu į klausytojo sąmonę ir konceptualias kompozicijas paverčiančiu emociškai paveikiomis. Kartojami lyg malda, farmacininkų pramonės vartojami sakiniai ima keisti prigimtį. „Big Pharma“ klausia, kaip monotoniškos instrukcijos gali tapti emociškai paveikiu instrumentu.

Daugiau skaitykite LRT portale