Naujienos

Skelbimas su pavardėmis ir mirties datomis įkvėpė spektakliui – režisierė Lapina nagrinėja vienišo žmogaus mirties temą

2022 10 25

Keliasdešimties žmonių pavardės, gimimo ir mirties datos, šalia – kvietimas atsiliepti artimuosius, kurie galėtų atsiimti urną ir ją palaidoti. Toks kūrėjų pamatytas skelbimas viename prekybos centrų tapo pirmuoju šios istorijos šaltiniu. Pasak režisierės, tai pasakojimas apie vienišus, neatpažintus žmones, jų mirtį, laidotuves. Tačiau tai ne dokumentinis ar socialinis spektaklis, nes jame nebus kalbama apie konkrečius asmenis.

„Kuriam tekstus, vaizdus, prasmes aplink tris pagrindines temas, kurias vienija šitą fenomeną. Tai yra vienišumas, tai yra laukimas ir tai yra, be abejo, mirtis. Pas mus atsiranda savo temos nešėjai, aš negaliu juos vadinti pilna koja, personažai“, – dalijasi režisierė.

Vienišų žmonių laidotuvės čia suvokiamos kaip kultūrinė ir filosofinė tema, kaip klausimas gyviesiems. Scenografijos, kostiumų ir šviesų dailininkė Renata Valčik sako, kad kurdama erdvę ją siekė parodyti ne kaip dokumentinę, o daugiau atskleisti emocijas.

„Labai daug tokių alegorinių, metaforos įvaizdžių, nieko konkretaus nėra. Yra tik šviesa, šešėlis, dūmai, kažkoks rūkas ir tas visas dėmesys sutelktas į tą mirusį žmogų. O visi gyvieji, kaip ir beveidžiai atsirandantys žmonės-šešėliai, kurie yra antram plane“, – nurodo scenografė, dailininkė R. Valčik.

Scenoje – devyni aktoriai, pasakojantys aštuonias istorijas. Jų veidai uždengti, istoriją iliustruoja judesiu, o pasakotojo balsas tarsi sujungia su žiūrovu.

„Vaidindamas ir kalbėdamas daug emocijų perteiki savo veidu, bet dabar tu nebeturi tos galimybės. Tai ir įrašų studijoje mes turėjom labai įvairiai ieškoti tų temų ir išraiškos būdų ne tik veidu viską vaidinti. Tai yra iššūkis, bet tuo pačiu yra labai labai įdomu“, – pasakoja aktorė Urtė Povilauskaitė.

„Man sudėtinga buvo būti toje temoje ir mąstyti apie tą temą, nes procesas yra pakankamai ilgas. Tik man atrodo mūsų režisierė Olga Lapina labai tikslingai išskaidė visus šiuos komponentus, kurie žiūrovui susijungia į vieną, o mums tada šiek tiek yra lengviau mąstyti apie tą temą, kai mes turime įvairias išraiškos priemones“, – priduria aktorius Dainius Jankauskas.

Premjera „Laukys“ Juozo Miltinio dramos teatre spalio 28 ir 29 dienomis.

Vesta Tizenhauzienė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt