Naujienos

Užvėrus duris, teatras nesibaigia: Juozo Miltinio dramos teatro 83-ojo sezono apžvalga

2024 06 28

83-asis Juozo Miltinio dramos teatro sezonas paženklintas permainų ir pirmųjų kartų. Vienos jų – smagios ir ilgai planuotos (kaip kad pirmasis teatro festivalis), kitos – pažymėtos lengvu nerimu ir nežinia (pusei sezono duris užvėręs teatro pastatas). Tačiau, pažvelgus atgal, visos permainos – tiek smagios, tiek gąsdinančios – sukūrė dar vieną turiningą teatro sezoną.

Jau pirmosiomis rugsėjo dienomis pristatėme premjerą „Tas keistas nutikimas šuniui naktį“ (rež. Agnius Jankevičius). Spektaklis, pakvietęs susipažinti su autizmo spektro sutrikimą turinčiu Kristoferiu Bunu ir jo akimis pažvelgti į aplinkinį pasaulį, greitai tapo tiek publikos, tiek aktorių favoritu, kurie šį spektaklį meiliai praminė „šuniuku“.

Spalio pabaigoje įvyko Lietuvai vis artimesnio norvegų choreografo ir režisieriaus Jo Strømgren premjera „Feromonai“. Žmogiškos traukos dėsnius, paslaptis ir kuriozus nagrinėjantis spektaklis netruko būti įvertintas – vos po kelių dienų vykusiame Dalios Tamulevičiūtės profesionalių teatrų festivalyje jo kūrėjas gavo „Geriausio režisieriaus“ apdovanojimą.

Iškart po premjeros įvyko ilgai lauktas, brandintas ir puoselėtas, pirmasis Juozo Miltinio dramos teatro šiuolaikinės dramaturgijos festivalis „Naujas aplankas (1)“. Jo metu žiūrovams buvo parodyti šeši iš įvairių Lietuvos miestų atvykusių kūrėjų spektakliai, pastatyti pagal šiuolaikinės dramaturgijos kūrinius. Džiaugiamės, kad pirmoji dramaturgijos šventė įvyko sėkmingai, o į ją susirinkę dalyviai įrodė, jog šiuolaikinę dramą būtina švęsti kasmet.

Paskutinioji 2023-ųjų metų premjera „Vaiduoklių laivas“ (rež. Agnė Sunklodaitė), persvarstydama pasakos aktualumą šiandienos pasaulyje, pakvietė mažuosius teatro žiūrovus pasinerti į amžiną Wilhelmo Hauffo pasakų pasaulį.

Metus teatras pabaigė ypač gražiu įvertinimu – Albinas Kėleris buvo įvertintas Metų panevėžiečio titulu. Tai jau ketvirti metai iš eilės, kai Metų panevėžiečiu / panevėžiete tampa Juozo Miltinio dramos teatro esami ir buvę darbuotojai.

2024-uosius metus teatras pradėjo užsidarydamas priešgaisrinės sistemos atnaujinimui. Tačiau užsivėrusios teatro durys atvėrė galimybes gastroliuoti ir bendradarbiauti su kitais teatrais: aplankėme Vilnių, Kauną, Šiaulius, Telšius, Rokiškį, Tauragę, Joniškį, Kuršėnus, Kupiškį, Šakius, kvietėme žiūrovus mūsų spektaklius išvysti Panevėžio muzikiniame teatre, Panevėžio teatre „Menas“ bei Panevėžio kultūros centre.

Neilgai trukus pakvietėme žiūrovus į pirmąją premjerą „svečiuose“ – spektaklį „Pupos“ (rež. Aleksandr Špilevoj). Teatre „Menas“ vykęs spektaklis kvietė publiką praleisti valandą su senyva ir savitai žavia pora bei, braukiant juoko ašaras, apsvarstyti mums visiems kylančius tiek šio, tiek kito gyvenimo klausimus.

Teatro dieną jau tradiciškai žyminti Auksinių scenos kryžių apdovanojimų ceremonija nominacijomis įvertino mūsų teatro aktorių Emilį Pavilionį už Pono Tompsono vaidmenį spektaklyje „Tas keistas nutikimas šuniui naktį“ ir šviesų dailininką Vilių Vilutį už technologijų dizainą spektaklyje „Camino Real“.

Kaip ir kasmet, Teatro dieną nepamirštame pagerbti ir savo teatro aktorių – šiais metais žiūrovų balsavimu Metų aktoriais buvo išrinkti Emilis Pavilionis ir Toma Razmislavičiūtė. Po šventinio šurmulio pakalbinta aktorė teigė, jog: „Šis teatras dabar išgyvena kūrybinį Renesansą – džiaugiuosi, kad jame juntama sveikai kūrybiška nuotaika, kad galime jame tiesiog kurti, dirbti, daryti tai, kas mums yra svarbu ir pamiršti apie dalykus, kurie neturėtų aktoriaus kamuoti. Dabar susiformavusi teatro trupė, komanda, bendra nuotaika ir repertuaras man yra labai svarbūs.“

Paskutinė sezono premjera „Makbetas“ (rež. Aleksandr Špilevoj) žiūrovams pasiūlė neįprastą teatrinę avantiūrą – spektaklį netipinėje Aukštaitijos siaurojo geležinkelio Panevėžio depo erdvėje. Tarp aukštų gelžbetonio sienų besiskleidžianti pavydo ir galios troškimo istorija kvietė žiūrovus tapti kruvinos Makbeto kovos dėl pripažinimo ir sosto liudininkais.

Sezoną tradiciškai uždarėme Teatro pikniku, kuris šiemet vyko miesto centre – jaukiame Panevėžio miesto dailės galerijos kiemelyje. Bendravome su žiūrovais, mėgavomės vasariškais saulės spinduliais, klausėmės muzikos ir svajojome apie būsimą teatro sezoną, kuris įtrauks jau nuo pirmųjų rugsėjo akimirkų. Tačiau iki tol – linkime smagios vasaros ir nekantraujame vėl atverti teatro duris!