LAUKYS

Mindaugas Nastaravičius

LAUKYS

Vienos dalies spektaklis

Režisierė – Olga Lapina

Dramaturgas – Mindaugas Nastaravičius

Scenografijos, kostiumų ir šviesų dailininkė – Renata Valčik

Choreografė – Agnietė Lisičkinaitė

Kompozitorius – Tomoo Nagai

Vaizdo projekcijų autorius – Dinas Marcinkevičius

Šviesų dailininkės asistentas – Paulius Jakubėnas

Režisieriaus asistentė – Sandra Juzėnienė

Vaidina:

Žmogus nr. 0 – Albinas Kėleris
Žmogus nr. 1 – Ieva Brikė
Žmogus nr. 2 – Dainius Jankauskas
Žmogus nr. 3 – Kamilė Galkutė
Žmogus nr. 4 – Mantas Pauliukonis
Žmogus nr. 5 – Jolita Skukauskaitė
Žmogus nr. 6 – Rokas Pijus Misiūnas
Žmogus nr. 7 – Urtė Povilauskaitė
Žmogus nr. 8 – Joris Zaliauskas

Trukmė – 1 val. 10 min.

Premjera – 2022 m. spalio 28 d.

Didžioji scena

„Noriu tau papasakoti istoriją apie žmones, gyvenančius kalnuose, apie vėją, viršūnėje tokį stiprų, kad tiems kalnų žmonėms jis palengva nupučia veidus, – ne nuplėšia, ne išdarko, o gūsis po gūsio – ir nupučia, lyg išdžiovina ar nuvalo, bet tie žmonės vis tiek susikalba ir vienas kitą atpažįsta, nes iš ertmių, kurias vėjas paliko, skverbiasi jų balsai, ir į juos įsiklausęs, tu išgirsti, kad jie visgi skirtingi, nors ten, kalnuose, skamba kaip vienbalsis, neatskiriamas ir nedalomas balsas, jau ne kalba, ne garsais išreiškiamas balsas, apie kurį tau ir norėčiau papasakoti dabar, kai mudu užkopėme į šitą kalną ir turbūt abu pagalvojome tą patį, ­­­– kad vėjas yra ilgas brūkšnys per horizontą, kuris kartais išnyksta.“

Kaip kalbėti apie išėjimą, neištariant žodžio „mirtis“, o vietoj tamsos pasirenkant šviesą? Arba pasakoti apie vienatvę, ją suvokiant ne kaip „mano“, o kaip „mūsų visų“ būseną. Ir kaip įsivaizduojame erdvę, plytinčią tarp „ten“ ir „čia“, tarp ištarto ir nutylėto, apčiuopiamo ir tik nujaučiamo?

Spektaklis „Laukys“ – tai išskirtinio vizualumo ir ypatingo muzikinio jautrumo kupina istorija apie žmogaus pradžią ir jo pabaigą. Apie bendruomenę, išlydinčią žmogų ten, kur jis niekada nesibaigia. Neįprastos formos kūrinyje pasakojama apie atsisveikinimo, gedėjimo ir laukimo jausenas, pavirstančias subtiliais poetiniais ir filosofiniais vaizdiniais.

Teatro kritikė Dovilė Jadzevičiūtė: „Juozo Miltinio dramos teatro scena valandai leido pažvelgti į tarpinę stotelę tarp mirties ir gyvenimo. Spektaklis kvietė apsvarstyti jau nebe šiame pasaulyje egzistuojančiųjų būsenas, pažvelgti ten, kur žmogaus akys paprastai neužklysta.“

Teatro kritikas Julijus Lozoraitis: „Sunkiai įvardijamas „levituojančio perfomanso“ žanras padovanojo reginį, dėl kurio iš senosios Panevėžio dramos scenos į salę vėl plūstelėjo tas unikalusis, apčiuopiamas ir svaiginantis Miltinio teatro prigimtinis tikrumas.“

Teatro kritikė Greta Vilnelė: „Vaizdiniais pasakojimą kuriantis „Laukys“ vertas dėmesio dėl savitos, ne taip dažnai Lietuvoje matomos sceninės kalbos.“

Už 2022 m. spektaklio „Laukys“ kūrėjai nominuoti Auksiniams scenos kryžiams šiose kategorijose:

  • režisūra – Olga Lapina;
  • scenografija ir kostiumų dizainas – Renata Valčik;
  • choreografija – Agnietė Lisičkinaitė.

Už 2022 m. spektaklio aktoriai gavo Auksinį scenos kryžių aktorių ansamblio kategorijoje.

Projektą finansuoja Lietuvos Respublikos kultūros ministerija.

Spektaklio recenzijos: Judesiai, vaizdai ir praradimai (7md.lt)Ar miręs žmogus gali būti gyvesnis už gyvąjį? - Menų faktūra (menufaktura.lt)

Apie spektaklį rašo: Vieno spektaklio sezonas - Menų faktūra (menufaktura.lt)A Season of One Performance - Menų faktūra (menufaktura.lt) (anglų k.)