IRANO KONFERENCIJA

Iwan Wyrypajew 

IRANO KONFERENCIJA

Dviejų dalių spektaklis

Režisierius – Aleksandr Špilevoj

Režisieriaus asistentė – Kotryna Siaurusaitytė

Scenografijos ir kostiumų dailininkė – Barbora Šulniūtė

Kompozitorius – Paulius Trijonis

Šviesų dailininkas – Renaldas Bartulis

Vizualizacijų kūrėjai: Saulė Barley, Paulius Jakubėnas, Deividas Tepcovas

Iš rusų kalbos vertė – Aleksandr Špilevoj

Vaidina:

Philip Rasmussen – Laimutis Sėdžius
Daniel Christensen – Gintautas Žiogas
Oliver Larsen – Vytautas Kupšys
Astrid Petersen – Ieva Brikė
Emma Schmidt-Poulsen – Toma Razmislavičiūtė / Jolita Skukauskaitė
Tėvas Augustin Grindunson – Tadas Gryn
Pascual Andersen – Albinas Kėleris
Shirin Shirazi – Ligita Kondrotaitė / Vita Šiaučiūnaitė
Gustav Jensen – Dainius Jankauskas
Magnus Thomsen – Giedrius Arlauskas / Balys Ivanauskas
Matilda Hansen – Sandra Juzėnienė / Kotryna Siaurusaitytė

Spektaklio trukmė – 2 val. 40 min.

Premjera – 2020 m. spalio 2 d.

Laboratorija

Spektaklyje naudojamos blyksinčios šviesos

Iwano Wyrypajewo  pjesės „Irano konferencija“ veiksmas vystosi mokslinėje konferencijoje, Kopenhagos universitete. Konferencijos pranešėjai – įtakingi mokslininkai, visuomenės veikėjai, dvasininkijos atstovai. Pjesė iš pirmo žvilgsnio atrodo kaip socialinis ar net politinis herojų disputas apie demokratiją, liberalias ir konservatyvias pažiūras, žmogaus teises ir laisves, geopolitinę situaciją šiandieniniame globaliame pasaulyje. Bet veiksmui vos įsibėgėjus tampa akivaizdu, kad ši istorija yra visai ne apie politiką, o apie asmeninius herojų išgyvenimus, jų žaizdas ir troškimus.

Pjesės autorius Iwanas Wyrypajewas, kalbėdamas apie savo pjesę, sako:

„Matau, kad šiandien daugybė progresyvių planetos žmonių, nuo kurių priklauso svarbūs visuomenės pokyčiai, vis dažniau užduoda sau klausimą: ar yra visiems tinkanti išeitis iš šios susiklosčiusios kritinės globalios situacijos? O kokia ši kritinė situacija? Kokia problema?

Problema ta, kad mes, žmonės, neišmokome gyventi šioje planetoje vieni su kitais. Už lango yra XXI amžius, o mes vis dar dalijamės teritorijomis, skirstome vieni kitus pagal kraują, tautybę ir rasę ir tikime, kad mūsų pripažįstamas dvasinis kelias yra vienintelis teisingas. Kaip gyventi tokiame pasaulyje? Globalus pasaulis tapo mažas. Mes visi esame tarsi vieno komunalinio buto gyventojai. Mes kariaujame ir kenčiame nuo to karo.

Pagaliau šiandien vadinamuosiuose progresyviuose sluoksniuose (mokslininkų, politikų, verslininkų, menininkų) pradėjo skambėti gyvenimo prasmės tema. Visi mes pamažu prieiname prie išvados, kad, norėdami ką nors pakeisti savo pasaulyje, turime suprasti, kokia yra mūsų gyvenimo prasmė ir kokia yra gyvenimo prasmė apskritai. Ir jei anksčiau šie klausimai atrodė susiję su ezoterika, religija ir filosofija, šiandien jie vis dažniau keliami svarbiausiuose verslo forumuose, politinėse diskusijose ir mokslinėse konferencijose.

Kokia yra gyvenimo prasmė? Ir ar iš viso yra gyvenimo prasmė už paties šio klausimo ribų? Tampa akivaizdu svarbiausia: net jei daugeliui žmonių gyvenimo prasmė yra paslaptis, šis klausimas vis tiek tampa itin aštrus ir svarbus vis didesniam skaičiui mūsų planetos gyventojų. Nėra prasmės valdyti savo verslą, vykdyti politines reformas ir užsiimti menu, jei tvirtai nesuprantame, kodėl tai darome ir kur einame. Taigi man asmeniškai ši pjesė yra apie Žinojimą.

Bet aš norėčiau, kad kiekvienas atrastų kažką savo.“

Spektaklio metu naudojami ryškios blyksinčios šviesos efektai ir necenzūrinė kalba.

2020 m. XI Dalios Tamulevičiūtės profesionalių teatrų festivalyje Varėnoje spektaklis pelnė šiuos apdovanojimus:

„Geriausiu režisieriumi“ pripažintas Aleksandr Špilevoj už spektaklio „Irano konferencija“ režisūrą Juozo Miltinio dramos teatre.
Nominacija „Geriausia scenografija“ įvertinta Barbora Šulniūtė už scenografiją Juozo Miltinio dramos teatro spektakliui „Irano konferencija“ pagal Iwano Wyrypajewo  pjesę (rež. Aleksandr Špilevoj).
• Juozo Miltinio dramos teatro aktoriams Laimučiui Sėdžiui, Vytautui Kupšiui, Ievai Brikei, Tomai Razmislavičiūtei-Juodei, Jolitai Skukauskaitei, Baliui Ivanausui, Jonui Čepuliui, Tadui Gryn, Gintautui Žiogui, Albinui Keleriui, Vitai Šiaučiūnaitei, Ligitai Kondrotaitei ir Pauliui Jakubėnui atiteko Dalios Tamulevičiūtės giminių įsteigtas prizas už įtaigiai įkūnytus personažus spektaklyje „Irano konferencija“ (rež. Aleksandr Špilevoj).

Už 2020 m. spektaklis „Irano konferencija“ nominuotas Auksiniam scenos kryžiui aktorių ansamblio kategorijoje.

2021 m. X tarptautiniame teatrų festivalyje „Com•media“ „Irano konferencija“ išrinktas geriausiu festivalio spektakliu.


Projektą finansuoja Lietuvos Respublikos kultūros ministerija.