ŠV. SPEIGAS

ŠV. SPEIGAS

Dviejų dalių spektaklis įkvėptas Quentino Tarantino „Grėsmingasis aštuonetas“

Režisierius – Aleksandras Špilevojus

Scenografijos ir kostiumų dailininkė – Ugnė Tamuliūnaitė

Šviesų dailininkas – Vilius Vilutis

Vaizdo projekcijų autorius – Paulius Jakubėnas

Garso režisierius – Darius Jurašius

Režisieriaus asistentė – Sandra Juzėnienė

Muziką atlieka – „Colours of Bubbles“

Vaidina:

Šerifas Krisas Meniksas – Dainius Jankauskas
Mielasis Deivas – Daumantas Rimkūnas
Džo Geidžas / Graučas Daglasas – Emilis Pavilionis
O. B. / Vežikas / Linkolnas / Viljamas Domegriu – Giedrius Arlauskas
Bobas / Markas Gonzalesas – Gintautas Žiogas
Merlyn, vežikė – Ieva Labanauskaitė
Sanfordas Smitersas, konfederatų armijos generolas – Julius Tamošiūnas
Budelis Osvaldas Morbrejus / Pytas Heikoksas – Laimutis Sėdžius
„Korikas“ Džonas Rutas – Mindaugas Ancevičius
Minė Mink, užeigos šeimininkė – Sandra Juzėnienė
Majoras Markizas Vorenas, premijų medžiotojas – Tadas Gryn
Deizė Domergiu / Merlyn, vežikė – Kamilė Galkutė, Toma Razmislavičiūtė

Trukmė – 2 val. 40 min.

Premjera – 2022 m. sausio 28 d.

Didžioji salė

Spektaklyje gyvai atliekama specialiai spektakliui kurta Western Rock muzika

Spektaklyje rūkoma, taip pat naudojami smilkalai bei garsiniai šaunamieji ginklai, yra smurtinių scenų

Neseniai praūžus pilietiniam karui Amerikoje, grupė įtartinų veikėjų pūgos metu užstringa pakelės užeigoje vidury niekur. Staiga išaiškėja, kad likimo suvesti keleiviai stropiai slepia savo tikrąją tapatybę, tarpusavio ryšius ir savo tikruosius buvimo čia tikslus, keliančius įtampą bei mirtiną pavojų visiems įstrigusiems šioje vietoje. Ar kas nors išgyvens speigo naktį?

Naujausią Aleksandro Špilevojaus ir vienos geriausių Lietuvos roko grupių „Colours of Bubbles“ premjerą Juozo Miltinio dramos teatre įkvėpė didelė režisieriaus ir muzikantų meilė Quentino Tarantino kūrybai. Domėdamasis šiuo menininku, A. Špilevojus sužinojo, kad vienas mėgstamiausių jo filmų „Grėsmingasis aštuonetas“ (angl. „The Hateful Eight“), buvo pakibęs ant plauko, kai buvo nutekintas jo scenarijus. Nutarta atšaukti filmavimus, tačiau, kad darbas nenueitų veltui, surengti skaitymai viename Los Andželo teatrų. Sulaukus itin teigiamų atsiliepimų, menininkas nutarė įvesti kelis pakeitimus ir grįžti prie filmo kūrimo. Visgi patirtis teatre užkrėtė režisierių idėja kada nors sukurti ir spektaklį. „Susipažinęs su šia istorija supratau, jog labai norėčiau pamatyti tokį spektaklį teatre. Kadangi nesu tikras, ar Q. Tarantinas šį sumanymą kada nors įgyvendins, nutariau spektaklį sukurti pats.“, – juokdamasis pasakoja A. Špilevojus.

Pritaikant scenarijų Lietuvai, režisieriui ir dramaturgui teko nemažai padirbėti su tekstu: viską suveržti taip, kad neliktų nereikalingų scenų, nebūtinų personažų, erdvės pasikeitimų, reikėjo ieškoti būdų, kaip padaryti, kad spektaklis būtų prasmingas, įdomus lietuvių žiūrovams šiandien. „Filme kalbama apie Amerikos pilietinį karą, juk ne visi žiūrovai yra susipažinę su XIX a. JAV įvykiais, dėl to reikėjo ši tą adaptuoti, pakeisti, sukurti naują personažą, besikreipiantį į spektaklio žiūrovus ir savo monologais kuriantį naujas spektaklio prasmes, kurių nebuvo filme. Taip parašiau pjesę, kurios inspiracija buvo Q. Tarantinas. Šioje medžiagoje kartu su aktoriais atrandame ne Ameriką ir ne XIX-ą amžių, bet save, savo laiką, šalį, problemas, mums aktualius klausimus, mūsų neišsipildančias viltis. „Šv. Speigas“ jau nebėra Q. Tarantino filmas, tai – mūsų kuriamas pasakojimas apie Žmogų. Q. Tarantinas iškėlė sau užduotį sukurti tragikomišką istoriją, kurioje nebūtų nei vieno teigiamo herojaus. Nenoriu pasakyti, kad visi Žemės žmonės yra blogi, bet tenka pripažinti, kad toli gražu nesame šventi, todėl šiame spektaklyje matysime nuodėmingą žmogiškumą susiduriantį su šviesiausiomis humanizmo, meilės, laisvės idėjomis. Įdomu, kas galų gale nugalės?“, – sako režisierius, tvirtinantis, jog šis spektaklis – sudėtingiausias iš jo kada nors sukurtų. Jame veiksmas vyks trimis sluoksniais: esamajame laike gyvai grojant roko grupei „Colours of Bubbles“, personažams veikiant kaip XIX a. amerikiečiams ir su laike klajojančiu istorijos tarpininku.

Spektaklio recenzijos: „Per teatro slenkstį – į Laukinius Vakarus“„Aušra Kaminskaitė. Tarantino intriga nugali teatro stebuklą“


Projektą finansuoja Lietuvos Respublikos kultūros ministerija.

Rėmėjas: restoranėlis „Bisas“.