TIE METAI

Sofija Kymantaitė-Čiurlionienė

TIE METAI

Vienos dalies drama

Režisierius – Jonas Vaitkus

Scenografas – Artūras Šimonis

Kostiumų dailininkė – Dovilė Gudačiauskaitė

Kompozitorius – Vytautas Lukočius

Šviesų dailininkas – Renaldas Bartulis

Videomenininkas – Paulius Jakubėnas

Vaidina:

Simonas Kamienas – Vytautas Kupšys
Elena Avižienė – Jolita Skukauskaitė
Juozas Aviža – Gintautas Žiogas / Andrius Povilauskas
Julė Kamienaitė – Agneška Ravdo
Vytautas Kamienas – Emilis Pavilionis
Ignas Dalbaitis – Dainius Jankauskas
Marijona Rugytė – Asta Preidytė
Irena Smilienė – Ieva Brikė
Moteris – Vita Šiaučiūnaitė
Kaimynas – Julius Tamošiūnas
Ponia – Eleonora Koriznaitė
Redakcijos žmogus – Kotryna Siaurusaitytė / Sandra Juzėnienė
Petras – Dovydas Stražinskas / Vilius Česevičius
Paulius – Gvidas Augėnas / Martynas Darinskas

Spektaklio trukmė – 1 val. 30 min.

Premjera – 2021 m. gegužės 6 d. 

Didžioji salė

Sofijos Kymantaitės-Čiurlionienės pjesė „Tie metai“ – mažai žinomas kūrinys, kai kurių tyrinėtojų laikomas viena iš nedaugelio lietuvių dramaturgų sukurtų tragedijų. Tai kūrinys apie karo metų inteligentų iliuzijas ir jų žlugimą. Sukurta 1941 m., pjesė apmąsto pirmosios sovietinės okupacijos patirtį. Atskleisdama žmonių mąstymą ir veikimo būdus, tautinę savimonę, S. Kymantaitė-Čiurlionienė apmąsto to meto inteligentus ištikusią krizę. Pjesės autorė parodo, kad jie nebuvo pasiruošę sovietų propagandai, todėl bandė išoriškai prisitaikyti ir veikti slaptai.

Pjese „Tie metai“ buvo susidomėjęs režisierius Juozas Miltinis, ketino ja pradėti teatro sezoną, tačiau dėl vokiečių cenzūros spektakliui nebuvo lemta išvysti rampų šviesos. Pjesę iš naujo „atradęs“ režisierius Jonas Vaitkus teigia tikįs tokių kūrinių kaip „Tie metai“ reikalingumu šiandienos teatrui. Nors ir pati autorė, ir jos sukurti veikėjai nestokoja naivumo, pjesė aktualizuoja vertybinį pradą – tuo ji artima Kazio Binkio „Atžalynui“, kurį režisierius prieš keletą metų yra pastatęs Lietuvos nacionaliniame dramos teatre. Režisierius skatina stabtelti ir atsigręžti į praeitį, kad pamąstytume, kokie žmonės tuo metu gyveno ir kodėl įvykiai susiklostė būtent taip. „Tai jaudinanti dokumentinė kronika, kartu ir meno kūrinys apie Lietuvos inteligentų tragišką likimą. Tai kūrinys, jungiantis Mikalojų Konstantiną Čiurlionį, Vydūną ir Sofiją Kymantaitę-Čiurlionienę. Tai kūrinys, nušviečiantis gilumines tokių žodžių kaip Mokinys, Mokytojas, Tėvynė, Šeima, Tikėjimas, Laisvė, Sąžinė, prasmes“, – sako Jonas Vaitkus.

2021 m. X tarptautiniame teatrų festivalyje „Com•media“ Alytuje Respublikinį teatrų plakato konkursą laimėjo Evaldas Ivanauskas, sukūręs plakatą spektakliui „Tie metai“.


Projektą finansuoja Lietuvos Respublikos kultūros ministerija.