APSIAUSTAS

Nikolaj Gogol

APSIAUSTAS

Vienos dalies impresija

Iš rusų kalbos vertė Motiejus Miškinisv

Režisierė – Kotryna Siaurusaitytė

Scenografas ir kostiumų dailininkas – Arvydas Gudas

Kompozitorius – Vygintas Kisevičius

Šviesų dailininkas – Paulius Jakubėnas

Videomenininkai – Paulius Jakubėnas ir Arvydas Gudas

Vaidina:

Pasakotoja / Moteris – Ieva Brikė
Akakijus Akakijevičius – Andrius Povilauskas
Nikolajus Gogolis – Donatas Kalkauskas
Siuvėjas Petrovičius – Gintautas Žiogas
Šeimininkė – Lolita Martinonytė
Miestelėnas – Rimantas Teresas

Spektaklio trukmė – 1 val. 30 min.

Premjera – 2021 m. lapkričio 5 d.

Laboratorija

Jauna režisierė Kotryna Siaurusaitytė į teatro sceną grąžina ukrainiečių kilmės rusų klasiką, vadinamą rusų literatūros krikštatėviu, – Nikolajų Gogolį. Vladimiras Nabokovas Gogolį vadino geriausiu Rusijos rašytoju, o jo kūryba veikė ištisas autorių kartas – nuo Fiodoro Dostojevskio iki Michailo Bulgakovo. Savo kūryboje Gogolis meistriškai derino realybę ir fantaziją, komizmą ir dramą, realistinį tikrovės perteikimą, visuomeninės sistemos kritiką ir egzistencinius apmąstymus bei mistikos intarpus.

Pagrindinis apsakymo „Apsiaustas“ veikėjas – šeštą dešimtį pradėjęs skurdžiai besiverčiantis vienišas valdininkas Akakijus Akakijevičius. Jis – tipiškas „mažas žmogus“ – tylenis, uždaras, retai išsakantis savo nuomonę. Nuolat pašiepiamas dėl savo būdo ir išvaizdos, Akakijevičius nusprendžia įsigyti naują apsiaustą, vildamasis, kad tai pakeis jo gyvenimą, pelnys jam aplinkinių pagarbą. Mintis apie naują drabužį užvaldo žmogaus mintis, apie apsiaustą Akakijevičius ima galvoti kaip apie artimą žmogų. Pagaliau įgyvendinus svajonę ima atrodyti, kad Akakijevičiaus gyvenimas iš tiesų pasikeičia, tačiau netrukus paaiškėja, kad tai tebuvo dar didesnių negandų pradžia... Paprastas žmogus lieka vienui vienas kovoti prieš neteisybę ir galiausiai yra sutraiškomas biurokratinės sistemos dantračių.

Kaip sako spektaklio režisierė Kotryna Siaurusaitytė, „Atrodo, kad N. Gogolis „Apsiauste“ daro bandymus su žmogumi: paėmė už sprando, palaikė ir numetė. Gogolis – liūdnas humoristas: linksma tuoj pat virsta į liūdną ir atvirkščiai. Žanro lengvumas suteikia erdvės kūrybai ir aktorinėms improvizacijoms, perkeliant šią medžiagą į sceną. Šis spektaklis – tai žvilgsnis į absurdišką pasaulį, kuriame žmogus gali egzistuoti tik fantazijų dėka ir kuriame atsiskleidžia vieno ir vienišo žmogaus tragizmas, sąlygotas jį supančios visuomenės abejingumo ir bandymo viską ir visus sistematizuoti. Asociatyviais vaizdiniais, garsiniais sprendimais bei, žinoma, sveiku humoru bandysime panardinti žiūrovus į siurrealistinį sapnų peizažą.“

Projektą finansuoja Lietuvos Respublikos kultūros ministerija.

2022 m. XI tarptautiniame teatrų festivalyje „Com•media“ Alytuje Respublikinį teatrų plakato konkursą laimėjo Evaldas Ivanauskas ir Arvydas Gudas, sukūrę plakatą spektakliui „Apsiaustas“.